Čo pre vás znamená Valentín?

Čo pre vás znamená Valentín?

Sviatok zaľúbených. Alebo sviatok tých čo ľúbia? Ako vy beriete a oslavujete tento deň? Ja som ho dlho neslávila, vôbec mi to nebolo blízke. Až ma na to „dostala“ moja teta, ktorá pravidelne rok čo rok celej rodine kupovala

sladkosti v tvare srdca alebo inú milú pozornosť, napr. čaj lásky, či ručne vyrobený mini pozdrav – valentínku.

Robila to napriek tomu, že niektorí sa smiali a hovorili, že to je len sviatok pre zaľúbených. A ona, že to nevadí, pretože nás ľúbi :).

Dnes, v roku 2021, keď sa nemôžme stretávať na to s láskou spomínam. Vďaka nej som sa rozhodla oslavovať tento sviatok svojim spôsobom.

Prejaviť lásku tým, ktorých milujem.

Veď byť zaľúbení a milovať je takmer to isté. Hmmm, áno, hovorí sa že tá počiatočná vlna zaľúbenia raz pominie a kde komu pomúti hlavu tak, že to spojenie nakoniec nevydrží a vzťah sa rozpadne. Je to iné ako skutočná láska.

Láska je rozhodnutie milovať. Láska je aj osoba. Môžem ňou byť ja či ty, stačí sa pre to rozhodnúť a hľadať tú pravú lásku, ktorá nikdy nevyprší, nevybledne, naopak prehlbuje sa a rastie. A potom môžme zažiť stav trvalej zamilovanosti. Boh je láska. Viac o tom píšem o tom v článku „Čo je to pravá láska“. V Jánovom evanjeliu v 3. kapitole sa píše:

“ Lebo Boh tak miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nik nezahynul, ale aby večný život mal každý, kto verí v neho.“

Otcovo srdce:

Boh – Svetlo vylieva svoju lásku na všetkých. Jeho láska je nám, ktorí kráčame s Ním vyliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého. To mi dal este zvýrazniť na konci maľovania, v strede srdca dať tú bielu trochu do podoby vtáka, aby to bolo zjavné, že On, Boh zoslal svojho Syna Ježiša Krista z obrovskej lásky, obetoval Ho za nás, aby mohol Duch Svätý zostúpiť a byť neustále s nami, v našich srdciach.

Ako som tvorila dole tu prírodu, že On stvoril nebo a zem, ktorá bola najprv pustá a stále je v nej veľa temna, ale On je ŽIVOT a žiadna temnota nie je tak veľká, žiadny problém tak ťažký a neriešiteľný pre Neho, žeby nemohol doňho zostúpiť… a dať svetlo, novy zivot.

Priznám sa že aj keď žijem s Bohom, nie sú mi blízke sviatky, ktoré ustanovila cirkev. Pretože pre mňa je život s Ním stav stálej zamilovanosti, blaženosti a jednoty s Otcom nebeským, nie nejaký príkaz.  Možno aj preto som mala akúsi nechuť tento sviatok oslavovať, aby to nebola len nejaká tradícia. Pretože tradície často zabíjajú život.

Nehovorím o dobrých zvykoch, ktorými človek žije plnohodnotný život, ale o niečom čo je len doktrína, akýsi príkaz, často sprznený opakovaním, ktorý robíme to zo zvyku, bez hlbšieho zmyslu. Lebo tak robili naši predkovia…Ako je to teda s tým sviatkom svätého Valentína?

Rozhodla som sa bližšie pozrieť na to odkiaľ prišiel tento zvyk:

Píše sa o tom veľa a v každej krajine si ľudia vytvorili svoje spôsoby ako ho trávia. Nehovorím, že zvyky sú len zlé, pokiaľ niekomu prinášajú radosť a obohatia druhých alebo nás samých, je to prospešné. Ako mňa zmenil tetin postoj.

Už aj ja počas tohto sviatku minimálne zaželám svojim najbližším pekného Valentína a veľa lásky.

Niekedy viac poteší vľúdne láskavé slovo a skutok ako vecný dar, či sladkosť alebo ruže, aj keď…no ktorá žena sa nepoteší kytici ruží alebo lúčnych kvetov od svojho drahého?

A to nielen na Valentína, no to je už iná téma – o obdarovávanie sa aj počas všedných dní. Ja som sa rozhodla minimálne tým slovom, ktoré nič nestojí obdarovať, potešiť, pohladiť srdce svojho milého a ľudí, ktorých ľúbim. A každý deň k tomu niečo pridám. Čo mi príde pod ruky alebo na um. Lebo život je tvorivý a vždy je to inak. Zmysel je však ten istý – prejaviť lásku druhým.

Poďme sa pozrieť čo hovorí legenda:

Odkiaľ sa tu vlastne zobrali ľúbostné priania, pohľadnice so slovami lásky, tzv. valentínky?
Dočítala som sa o pôvodne pohanskom kňazovi Valentínovi, ktorý v 3.storočí n.l. žil v Ríme a prešiel na kresťanskú vieru. V tej dobe platil dekrét, ktorý zakazoval vojakom ženiť sa, aby neboli rozptyľovaní od svojich povinností.

Svätý Valentín však považoval tento príkaz za porušovanie Božích zákonov a tajne snúbencov oddával. Skončil za to vo väzení, no to ho neporazilo! Aj tam pomáhal veriacim modlitbami a zázrakmi. To musel byť zamilovaný do Boha, keď činil dobre ľuďom. Tak ako Ježiš, o ktorom sa píše, že chodil po zemi a dobre robil, uzdravoval chorých, vyháňal zlých duchov a kriesil mŕtvych. Hmm, Valentín konal podobne.

Kedysi som vôbec nevedela, že existuje takáto viera, že človek môže žiť a konať ako Syn Boží. Teraz o tom viem a učím sa tak žiť.

No to, že takúto zvesť nájdem v živote človeka, po ktorom sa tento sviatok volá, to som teda nečakala. Legenda hovorí, že najznámejší zo zázrakov je navrátenie zraku slepej žalárnikovej dcére. Keďže sa kňaz svojej viery nevzdal, 14.02.270 ho Rimania popravili. Predtým však stihol napísať list žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. A tu máme základ valentínskej tradície.

Aké krásne! Pred smrťou v ťažkých podmienkach dal vedieť tej, ktorú miloval to, čo k nej cítil. O čo viac môžme my potešiť tých, ktorých ľúbime, aj teraz keď sme v odlúčení od našich blízkych, dáva táto legenda akýsi hlbší zmysel. Ešteže žijeme v online svete a môžme poslať virtuálnu valentínku.

Avšak niekedy aj ľudia žijúci spolu v jednom dome môžu byť od seba odlúčení a môžu byť oddelení aj od lásky. Ľudskej alebo Kristovej lásky. Je medzitým vôbec rozdiel? Možno je dobré si zobrať príklad z kňaza Valentína. Aj nás Boh ustanovil za svojich kňazov. O veriacich sa v biblii v prvom liste svätého Petra, 2.kapitole píše, že:

„Vy však ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, jeho vlastný národ, aby ste zvestovali veľké skutky toho, čo vás povolal z temnoty do svojho predivného svetla.“

My sme láska, keď sa pre to rozhodneme.

Inde Boh píše, že máme byť svätí, ako je On svätý. To je teda výzva! Čo to vlastne znamená svätý? Je to oddelený pre Boha. Oddelený od zla, od tohto sveta a žijúci v Božom kráľovstve a zároveň tu na zemi. Ono sa to dá. Lenže nás to neučili… Kedysi som si na jednom pražskom kostole prečítala vetu:

„Kto je svätec? Človek ako ty a ja chodiaci po zemi dobre činiac v spojení s Bohom otcom skrze Božieho ducha, ktorý je v nás, tých čo sme uverili, že Ježiš Kristus je Boží Syn. On na seba zobral všetky hriechy a prestúpenia a v Ňom máme silu povedať nie zlu.“

Sloboda! Sloboda milovať, radovať sa, netrápiť sa.

Ako svätý Valentín. Ani väzenie ho neoddelilo od vzťahu s Bohom, ktorý bol taký silný, že konal zázraky ako On. Zoberme si príklad z takýchto ľudí, keď oni mohli, isto môžme tento stav dosiahnuť aj my. Začnime rozhodnutím z lásky obdarovať svojich blízkych. A každý deň sa zozhodnime žiariť láskou.

Lebo láska si ty i ja, všetci, ktorí sa pripodobňujú svojmu nebeskému Otcovi, lebo je napísané, že sme stvorení na Jeho obraz. Tak žiarme tomuto svetu a využime k tomu každú príležitosť. Aj sviatok Valentína. Zažiariť môžeš slovom, pozdravom, odkazom, obrázkom, pohľadnicou, kvetmi, sladkosťou, či len láskyplnou prítomnosťou.

Skutky niekedy hovoria viac. Tvorivosti sa medze nekladú a tak poďme do toho.
Aj keď sa v obchodoch dajú nájsť trefné pozdravy a výrobky, najlepšia môže byť práve tá vlastná tvorivosť keď do toho vložíte kus svojho srdca. Sami predsa najlepšie poznáte toho, koho chcete obdarovať.

Isto sa tým prehĺbi vzťah s tými, na ktorých vám záleží. Ak si spomeniete napísaným vyznaním lásky ako kedysi urobil Valentín určite sa vám tento akt lásky vráti. Poďme robiť tento svet krajším! Povzbudzujem vás, ak ste ešte netvorili, buďte ako deti – skúste to. Rada vám pomôžem aj v skupine Kreatívny chat na facebooku, pridajte sa 🙂

Tento obrázok vytvoril môj syn. Najviac ma potešilo, že mal radosť z toho, že všetci spolužiaci srdiečko vystrihli a nalepili a okolo neho dávali potom kúsky papiera. On si však nebol istý, či vystrihne pekný tvar, a tak sa rozhodol, že bude pracovať len so strihancami. Toto sa mi na kreativite najviac páči.

Ako sa dá naša zdanlivá nedokonalosť premeniť na prednosť a vytvoriť tým niečo originálne. Každý z nás je jedinečný, dajme si o tom vedieť v láskyplných vzťahoch. Nikdy nemôžeš vedieť koho dnes svojim povzbudením a prejavom lásky zachrániš.

 

Daniela Vladimirova
Ako skúsená výtvarníčka učím ľudí objaviť v sebe kreativitu a vedieť ju tvorivo vyjadriť. Svoje dlhoročné skúsenosti, štúdium a tréning ponúkam každému, kto má chuť vytvárať svoje obrazy a nevie ako na to. Viac o mne nájdete tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů